sauna vai tvaika pirtsSaunas un tvaika pirtis ir ļoti iecienīti laika pavadīšanas veidi, gan lielākās gan mazākās kompānijās , bet abiem šiem pirtu veidiem ir savi plusi un mīnusi. Saunas būtībā ir sausas karstas pirtis, kur relatīvais mitrums ir no 5 līdz 20 procentiem , un temperatūras parasti ir no 80 līdz 120 grādiem pēc celsija. Tvaika pirtis ir pavisam cita veida pieredze, un šeit jūs saņemat no 40 līdz 70 grādu karstumu, bet tāpēc, ka šeit relatīvais gaisa mitrums ir tuvu pie 100 procentiem šis karstums liekas daudz, daudz karstāks un pie šiem 40 grādiem liksies, ka jūs būtu vismaz 80 vai 90 grādu saunā. Parasti tvaika pirtis iesaka lietot cilvēkiem ar elpošanas traucējumiem, vai cita veida mutes un deguna problēmām, jo saunā šādas problēmas var saasināties, un parasti tajās ir grūtāk elpot dēļ šī mazā mitruma un sausā gaisa. Kopumā abi šie pirtu veidi ir noderīgi, bet noteikti vajadzētu tos salīdzināt pirms izvēlēties labāko. Šeit būs daži kritēriji, pēc kā jūs varat vērtēt abas šīs pirtis:
Mitrums: Saunā , parasti, iespējams iegūt gan sauso, gan slapjo pirts pieredzi, bet , ja jūs uzmetīsiet garu, jeb uzliesit ūdeni uz karstajiem akmeņiem tad pie 100 grādu temperatūras šis karstuma vilnis var būt pat ļoti karsts, un jābūt ļoti uzmanīgam! Tvaika pirtī savukārt tvaiks ir visu laiku, un jūs pakļaujat savu ķermeni nemitīgam relatīvā mitruma daudzumam, kas ilgākā laika periodā var jums kaitēt.

Pirts sienas: Saunā parasti sienas ir veidotas no koka, savukārt tvaika pirtīs var būt veidotas no stikla vai koka. Materiālam, no kā pirts ir veidota parasti nav lielas nozīmes, bet protams labāka atmosfēra un vairāk laucinieciska sajūta ir pirtī, kas veidota no guļbaļķiem vai citiem koka materiāliem.

Karstuma izstarotājs: Saunās aprasti pirts krāsns atrodas pašā pirts telpā, lai ap to apliktiem akmeņiem iespējams uzliet ūdeni un iegūt lielāku mitrumu un uz mirkli palielināt relatīvo karstuma sajutu. Tvaika pirtīs savukārt šis karstuma jeb tvaika ģenerators aprasti atrodas ārpus pašas telpas un tvaiks tiek ielaists pirtī pa atverēm sienās.

Temperatūra: Saunās, jeb sausajās pirtīs temperatūra parasti var variēt no 70 līdz 120 grādiem pēc celsija, savukārt tvaika istabās tā ir daudz mazāka un ir aptuveni no 30 līdz 50 grādiem, ar vidējo temperatūru ap 40 grādiem.

Veselības priekšrocības: Saunas parasti tiek izmantotas stresa mazināšanai, muskuļu atslābināšanai, muskuļu sāpju mazināšanai, kardiovaskulārajai veselībai, kā arī asinsspiediena mazināšanai un kopējai garastāvokļa uzlabošanai. Tvaika istabas jeb pirtis savukārt noder detoksifikācijai caur svīšanu, astmas simptomu mazināšanai un arī protams vienkārši kopējai ķermeņa relaksācijai un garastāvokļa uzlabošanai.

Riska faktori: Saunas ir daudz karstākas, un šīs tvaika veidošana ar ūdens uzmešanu uz karstajiem akmeņiem var radīt pārāk karstu un mitru vidi priekš nepieredzējušiem pirtotājiem. Saunā arī mēs aprasti ļoti svīstam un tas rada atūdeņošanos. Tvaika pirtis savukārt mēdz izraisīt reiboņus, pārmērīgu slāpju sajūtu, kā arī asinsspiediena paaugstināšanos

 

Comments are closed.