latviaLatvija ir ļoti skaista zeme. Zaļie meži, zilie ezeri, labības lauki – tas viss priecē mūsu acis un sirdis. Un ne tikai mūsu, bet arī tūristu, kuri ir atbraukuši pie mums, lai iepazītu mūsu skaisto un tradīcijām bagāto zemi. Zemgale, Kurzeme, Latgale, Vidzeme – visos novados ir kaut kas skaists , īpašs un visus kopā mūs vieno Dziesmu un deju svētki.

Katrā novadā , pilsēta, gandrīz vai katrā ciematā vai tā tuvumā ir īpašas, vēsturiskas un ļoti skaistas vietas. Šodien man gribētos jums pastāstīt par Latgales – zilo ezeru zemes, interesantākajām un skaistākajām vietām.

Kā vienu no tādām gribētu pieminēt Rēzekni, par kuras simbolu ir kļuvis bronzā veidots piemineklis „Vienoti Latvijai” vai arī kā to tautā mīļi sauc „Latgales Māra”. Tajā ir attēlots sievietes tēls ar krustu paceltajā rokā. Pieminekļa kompozīcija simbolizē cīņu pret svešajām varām, tautas centienus nosargāt savu valsti.

Tautas mitoloģijā Māra tiek uzskatīta par auglības un dzīvības sargātājas tēlu. Tā „mūsu mīļā Māra sargā gan Latgali, gan Latviju” . Vēl daudz un dažādu interesantu faktu par to varat iegūt aizbraucot un apskatot pieminekli.

Uzkāpiet Rēzeknes pilskalnā un apskatiet to burvīgo skatu, kas no tā paveras! 9 – 12. gadsimtā tur atradās senā latgaļu pils. Pils bija stratēģiski nozīmīgs objekts un to tīkoja ieņemt ļoti daudzi. Pilnībā tā tika nojaukta 1656. – 1960. gadā. Pēc tam to vairāk neatjaunoja.

Rēzeknes apskates vietas papildina mūsdienīga celtne – Latgales Vēstniecība Gors. Tā ir grandioza, mūsdienīga un funkcionāla celtne, kura atrodas Rēzeknes upes ielejā. Tās lielākais lepnums ir divas akustiskās zāles. Visās Latvijas Vēstniecības Gora zālēs ir panākta augstvērtīga akustika un to ir atzinuši ne tikai Latvijas mūziķi.

No mūsdienīgajām celtnēm uzmanību piesaista bērnu un jauniešu interešu izglītības centrs „Zeimuļs”, kurš mājvietu ir guvis blakus Rēzeknes pilskalnam. Centrs ir interesants gan no ārpuses, gan no iekšpuses un pārsteidz ar neparastajām dizaineru idejām. Par to var stāstīt ļoti daudz, bet labāk ir to visu redzēt klātienē.

Rēzeknē ir iespējams apmeklēt un apskatīt dažādu ticību baznīcas un katedrāli: Rēzeknes Jēzus sirds katedrāle, Rēzeknes Svētās Trīsvienības Evanģēliski Luteriskā Baznīca, Rēzeknes Vissvētākās Dievdzemdētājas Piedzimšanas pareizticīgo baznīca, Rēzeknes Svētā Nikolaja vecticībnieku lūgšanas nams, Rēzeknes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca.
Ar interesantām izstādēm un kompozīcijām priecē Latgales Kultūrvēstures muzejs.
Netālu no muzeja ir atklāts piemineklis, kurš ir veltīts latgaliešu rakstniekam un dzejniekam – Antonam Kūkojam. Antons Kūkojs bija cilvēks, kurš darbojās daudzās jomās – gan mākslā, gan kā aktieris un režisors. Viņš bija cilvēks, kurš lepojās ar savām latgaliešu saknēm.

Bet ja laiks atļauj un ir iespēja braukt vēl tālāk… tad jūs sagaidīs Jāņa Paukštello izpildītas dziesmas vārdi:

„Var visu mūžu alkt un tiekties,
Vēl vienmēr aicinās it viss:
Gan Rāznas tāles neaizsniegtās,
Gan Mākoņkalna atbalsis.”

Rāznas ezers bieži vien tiek dēvēts par „Latgales jūru”. Ezers priecē ar tīru un dzidru ūdeni, tā dziļumos ir sastopamas daudz un dažādas zivju sugas, kas tik ļoti vilina makšķerniekus. Rāznas ezera apkārtnē atrodas Latgales augstākās virsotnes un latgaļu pilskalni.

Te gribas pieminēt Mākoņkalnu, sauktu arī par „Padebešu kalnu”. Tas ir viens no augstākajiem Latvijas pauguriem, uz kura tika uzcelts viens no pirmajiem nocietinājumiem Latgalē – Volkenbergas pils. Līdz mūsdienām tur ir saglabājušies tikai sienas fragmenti. Daudz dažādu un interesantu teiksmu tiek stāstīts gan par pašu pili, gan par tās iedzīvotājiem.

No Mākoņkalna paveras brīnišķīgs skats uz Rāznas ezeru un tā gleznaino apkārtni.

Brauciet uz Latgali! Latgale nav tālu! Tā gaida jūs!

Comments are closed.